Borówka amerykańska należy do tej samej rodziny, co czarna jagoda. Nie są to owoce bardzo miododajne, w związku z czym miód tego rodzaju jest dość wyjątkowy. Na pewno nie kupisz go w każdym sklepie; słoików z miodem z borówek poszukać musisz w pasiekach czy wyspecjalizowanych sklepach miodowych. Owoc borówki jest ulubionym przysmakiem wielu z nas podczas lata. Miód otrzymywany jest z nektaru kwiatów tej rośliny uprawnej. Borówka amerykańska kwitnie na wiosnę jednak nie pozyskuje się z niej zbyt dużo nektaru. Zbieranie nektaru przez pszczoły oraz praca pszczelarzy wymagają dużo wysiłku i ciężkiej pracy.
Smak miodu z borówki kojarzy się z jedzeniem samej borówki, a zapach tego owocu również jest cały czas w miodzie obecny. Jest to jeden z najsłodszych miodów, które są dostępne na rynku. Znajduje się w nim dość dużo cukrów prostych, co sprawia, że miód borówkowy krystalizuje się całkiem szybko. Patoka tego miodu ma jasnożółtą barwę, krupiec zaś jest o wiele ciemniejszy.
Właściwości i zastosowanie miodu otrzymanego z owoców borówki
Jak każdy miód również ten odznacza się wieloma cechami prozdrowotnymi, które są ważniejsze od smaku czy woni produktu. Cukry proste, które są tutaj zawarte w składzie to glukoza i fruktoza. Poza tym w miodzie z borówek są także flawonoidy, antyoksydanty, kwas foliowy oraz witamina A i B. Należy mieć na uwadze, że nie jest to rodzaj miodu, który spożywać mogą diabetycy lub małe dzieci. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem. Poleca się go przy przeziębieniach, grypach, obniżonej odporności czy osłabieniu ogólnym organizmu (psychicznym lub fizycznym), jak większość miodów. Dobrze sprawdzi się także przy problemach gastrycznych i regulacji układu pokarmowego. Może być doraźnie stosowany przy biegunkach oraz podobnych dolegliwościach trawiennych. Sprawdzi się dobrze również przy nadciśnieniu, chorobach serca; poza tym warto, aby spożywały go osoby zmagające się chorobami nowotworowymi.